• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
bannerlogo.jpg

CIEKAWE KSIĄŻKI W PROMOCJI

Ferraty nad jeziorem Garda

WYPRAWA DO ITALII – JEZIORO GRDA
(termin: 28 KWIECIEŃ – 5 MAJ 2018)ferraty


Jezioro Garda, największe jezioro w Italii, długości przeszło 70 km, otoczone wysokimi górami (2200 m n.p.m.), ze skalistymi brzegami w części północnej, oraz płytkimi ciepłymi plażami południowej jego części. Na brzegach którego drzemią prześliczne miasteczka, ze średniowiecznym rodowodem, każde inne i każde wyjątkowe; przepełnione kwiatami, zapachem włoskiej kawy i śladami wciąż żywej historii. To idealny rejon do uprawiania wszelkich sportów wodnych, kolarstwa szosowego i MTB, wspinaczki skałkowej, górskich wycieczek, ferrat, oraz dziesiątek innych sportów i form rekreacji. Ciężko znaleźć ciekawszy rejon świata, w którym każdy aktywny dzień naszego urlopu może być całkowicie odmienny od poprzednich. Kto raz był w tym miejscu, nieuchronnie zakocha się w nim. Mówię to w pełnym przekonaniem, bo moje serce pozostało tam na stałe.
Program wyjazdu w to miejsce musi być bardzo zróżnicowany i bardzo napięty, dla tego też kierowany jest do ludzi ambitnych, o szerokich zainteresowaniach. Dni spędzone w górach na ferratach i wycieczkach MTB, przedzielone zostaną dniami odpoczynku na plażach jeziora, zwiedzaniu urokliwych miasteczek, wszystkim, co będzie wyjątkowo przyjemne i interesujące.
Rejon jeziora Garda obfituje w bardzo atrakcyjne ferraty, część z nich zaczyna i kończy się prawie nad brzegami jeziora, tyle że 700 nad jego taflą, sprawiając wrażenie „zawieszenia w błękicie”. Ten termin zapożyczyłem z opisu wypraw innych osób, lecz jest on wyjątkowo celny. Najciekawsze z ferrat to: Amicizia–Centenario SAT, Susatti-Cima Capi, Che Guevara, Monte Albano.
Rejon miasta Arco znany jest ze wspaniałych terenów wspinaczki skałkowej. Miłośnikom tego sportu miejsce to jest doskonale znane. Przejście kilku tras będzie wyjątkowym doznaniem, a umiejętności nabyte znacząco zaprocentują na trudniejszych etapach ferrat.
Trasy rowerowe, zarówno asfaltowe jak i naturalne, to jedno w największych „bogactw naturalnych” tego rejonu. Kręte górskie drogi i ścieżki rozpoczynają się na poziomie jeziora (64 m n.p.m.) i biegną wysoko w góry, nawet na 2000 m n.p.m.) Są to oczywiście wycieczka dla prawdziwych twardzieli, którym górskie wyprawy rowerowe nie są obce. Można jednak oszukać grawitację, wywożąc samochodem rowery i kolarzy na szczyt. Sam zjazd jest „rowerową orgią”, przeznaczoną jednak dla doświadczonych kolarzy. 3-4 godz. zjazd bywa wyczerpujący i technicznie nie najłatwiejszy
Będąc nad Gardą nie można nie odwiedzić miast leżących na jego brzegach. Można to zrobić pojedynczo, lub serią objeżdżając jezioro podczas całodniowej samochodowej wycieczki. Istnieje możliwość całodniowej wycieczki statkiem, których kursuje tu bez liku, przybijając do wszystkich większych portów. Dzienny bilet to koszt około 40 euro/os.
Najpiękniejsze ze wspomnianych miast to Sirmione, Malcesine, Riva del Garda, Limone. Dla ambitniejszych turystów pozostaje Werona, Bergamo i Mediolan. To musiał by być jednak wyjazd na nie jeden, a dwa tygodnie.
Dzień 1.
Wjazd z Katowic 4:00; przejazd przez Czechy, Austrię i Włochy w okolice Riva del Garda, zakwaterowanie, zwiedzanie miasta, nocleg. (czas przejazdu 12 godz.)
Riva del Garda
Dzień 2.
Wyjazd 8:00 z miejsca noclegu na
Ferratę Amicizia i Centenario SAT.
Stopień trudności: C
Atrakcyjność: 4,5/5
Czas przejścia około 7 godz.
Następnie powrót miejsca zakwaterowania,
czas wolny, nocleg.
Dzień 3.
Wyjazd 8:00 z miejsca noclegu na objazd jeziora – całodzienna wycieczka samochodowa, podczas której odwiedzimy:
Malcesine
Sirmione
Limone
następnie powrót do Rivy del Garda, zwiedzanie miasta, plażowanie, czas wolny, nocleg.
Dzień 4.
Wyjazd 8:00 z miejsca noclegu na
Ferratę Susatti-Cima Capi
Stopień trudności C
Atrakcyjność 5/5
Czas przejścia około 5 godz.
Dzień 5.
Dzień orgii rowerowej. Jeśli rowery nie przyjadą z nami z Polski, możemy je wypożyczyć na miejscu. Koszt wypożyczenia roweru to około 20-40 euro/dzień, w zależności od jego jakości. Jeśli rowery wypożyczymy, proponuję podzielenie grupy na dwie mniejsze, tak, że część pojeździ przed, a drudzy po południu. Koszt wypożyczenia roweru na osobę będzie dwa razy niższy. Tak, czy inaczej wyjedziemy samochodem na wysokość 1650 m n.p.m. Monte Tremalzo. Następnie zjazd szczytami gór w kierunku Rivy del Garda, czas przejazdu około 3 godziny, a droga nie będzie biegła tylko w dół:) Całość trasy to ziemisto-kamieniste szlaki, niektórymi z nich wciągano armaty w ciągu I i II wojny światowej, widoków zachwalać nie trzeba, po prostu nie można przestać robić zdjęć.
Dzień 6.
Poranne leniuchowanie – czas wolny. Pierwsze wspólne zajęcia zaplanowane po sjeście – około 15:00 – zdobywanie krótkiej, lecz wyjątkowo malowniczej Ferraty Monte Albano.
Stopień trudności: D
Atrakcyjność: 4/5
Czas przejścia około 2,5 godz.
Po wspinaczce wieczór pożegnalny, jak na południowców przystało.
Dzień 7.
Dzień powrotu do domu, po porannym wczesnym śniadaniu wyjeżdżamy w kierunku Polski. Czas przejazdu to około 12 godz., więc śpieszymy się z wyjazdem.
Jestem przekonany, że będzie to jeden z najwspanialszych wyjazdów w Waszym życiu i wiem to na pewno, że nad jezioro Garda nie będzie ostatnim. Nie sposób nie planować powrotu w to bajeczne miejsce, z rodziną czy też z przyjaciółmi, by zrobić wszystko to, na co tym razem czasu nam już zabrakło. A tyle przecież pozostało: żeglarstwo, windsurfing, kitesurfig, nurkowanie, canyoning, rafting, ambitna wspinaczka skałkowa, górskie wędrówki piesze, dziesiątki tras rowerowych, Verona, Bergamo, Mediolan, kolejka górska, Gardaland - nie tylko dla dzieci, oceanarium,… i wiele, wiele więcej. Zapraszamy SOSNA i Nitus.WYPRAWA DO ITALII – JEZIORO GRDA
(termin: 28 KWIECIEŃ – 5 MAJ 2018)