• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
bannerlogo.jpg

CIEKAWE KSIĄŻKI W PROMOCJI

Rowerowa wyprawa MTB w Alpy Julijskie - Słowenia

Rowerowa wyprawa MTB w Alpy Julijskie - Słowenia

(TERMIN: WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK 2018) 23519257_1580657015290917_7102662543803551349_n
Zapraszamy na bardzo ambitną wyprawę rowerową do Słowenii. Ten przepiękny kraj, obfitujący w strzeliste szczyty, głębokie doliny, kręte górskie drogi oraz kryształowe górskie rzeki jest idealnym miejscem do uprawiania kolarstwa górskiego. Program zakłada stacjonarny pobyt w rejonie miasteczka Kobarid, zakwaterowanie w apartamentach, cztery dni „w siodle rowerowym”, dwa dni poświęcone na zwiedzanie innych atrakcji regionu. Wybrane trasy rowerowe należą do ambitnych, choć długością nie przekraczają 40-55 km. Różnica wzniesień zawiera się od 700 do 1250 m. Rozpoczynamy od trasy łatwiejszej, by w kolejnych dniach podnosić stopniowo poprzeczkę. Jeśli dopadnie nas załamanie formy, do dyspozycji mamy jeszcze około 20 innych tras, równie atrakcyjnych, a nie tak wyczerpujących.

Dzień 1.
Wyjazd z Katowic 6:00, przejazd do Słoweni, miasteczka Kobarid lub Tolmin, zakwaterowanie. Po drodze przystanek na rzut oka na wąwóz rzeki Socza w rejonie miasta Bovec. (czas przejazdu około 9,5 godz., zwiedzanie wąwozu 0,5 godz.)

Wieczorne zwiedzanie miasteczka, nocleg
Dzień 2.
8:00 wyjazd rowerowy z miejscowości Tolmin (Braca dri Modrejo) na objazd Sventviskiej Planoty, przez Ponikve i zataczając koło do początku trasy. Długość 39 km, wysokość podjazdów 700 m, droga oznaczona jako czerwona (średnia) nr 22. Powrót do miejsca zakwaterowania, obiad, czas wolny.

Dzień 3.
8:00 wyjazd rowerowy z miejscowości Tolmin na Planinę Razor. To niedługa, lecz pokonująca największą różnicę wzniesień trasa, nie na darmo wybrana na drugi dzień, po wstępnym rozjechaniu a przez spodkiem formy. Długość 39 km, jednak wysokość podjazdów 1250 m, droga oznaczona jako czarna (trudna) nr 15. Trasa opracowana tak, by wszystkie podjazdy przebiegały utwardzonymi drogami, zjazd po szlakach górskich lub ścieżkach. Powrót do miejsca zakwaterowania, obiad, czas wolny.

Dzień 4.
Dzień bez rowerów. W tym dniu planuje krótki trekking z miejscowości Kobarid do wodospadu Kozjak (1,5 godz.).

Następnie przejazd do Tolmina i zwiedzanie wąwozu (1,5 godz). Koszt zwiedzania około 4 euro.

Powrót do miejsca zakwaterowani, obiad, czas wolny, nocleg.
Dzień 5.
Wracamy na rowery. 8:00 wyjazd z Kobaridu na zachód, w kierunku Sedlo, następnie wymagający podjazd na Plana Boża (1400 m n.p.m.) Zjazd dziką ścieżką górską, będącą jednak rowerowym czarnym szlakiem nr 2 od Kobaridu. Jeśli dzień załamania formy, to właśnie ten dzień, prawdopodobnie istnieje możliwość dojechania na szczyt samochodem z rowerami na dachu, a następnie zaliczenie jedynie zjazdu. Wszystko zależy od formy uczestników wyjazdu oraz dostępności drogi na szczyt dla samochodów.
Powrót na miejsce zakwaterowania, obiad, czas wolny, nocleg.


Dzień 6.
Ostatni dzień na rowerach. Wyjazd oczywiście 8:00. Trasa Kobarid-Tolmin-Kobarid (lub odwrotnie). Długość 47 km, różnica wzniesień 940 m, trasa czarna nr 5. To niewiarygodne, ale mimo kolejnego dnia w tym rejonie, nie powtórzymy ani kawałka z kilometrów poprzednio przejechanych. Trasa wznosi się i przebiega grzbietem Kolovratu, by zjechać ponownie w dolinę rzeki Soca. Powrót na miejsce zakwaterowania, obiad, kolacja pożegnalna.

Dzień 7.
Wyjazd w kierunku domu 8:00. Po drodze istnieje możliwość uczestnictwa w raftingu na rzece Soca. Koszt to około 40 euro/osoba. Spływ zorganizowany przez profesjonalną firmę, zapewniającą szkolenie, specjalny ubiór i kamizelkę asekuracyjną, miejsce w 10 osobowym pontonie. Czas imprezy to około 3 godz., tak więc jedziemy wszyscy, lub nikt. Decyzja do podjęcia na miejscu, lecz co najmniej dzień wcześniej. Jeśli nikt nie będzie zainteresowany raftingiem, to istnieje możliwość w drodze powrotnej zjechania na drogę prowadzącą na szczyt Mangart (droga odbijająca tuż przed przełęczą łączącą Słowenię z Italią, a następnie 2,0 godzinny trekking w kierunku szczytu, zabierzemy ze sobą sprzęt ferratowy. Wyjazd do Katowic (około 8 godz.). Powrót, w zależności od wybranego programu dnia, na godz. 18:00-23:00.
Program wyjazdu ambitny, zarówno rowerowo, jak i w pozostałych propozycjach. Będzie to 7 dni wyjątkowej przygody, rowerowej orgii, obcowania z wyjątkową przyrodą, krystalicznie czystymi górskimi rzekami, wodospadem, wysokimi górskimi szczytami, zielonymi dolinami, wszystkim tym, czego w naszym kraju mamy niedosyt. Jeśli plany będą zbyt ambitne, będziemy je korygować na miejscu, jest z czego wybierać. Zapraszam SOSNA i Nitus.